مرداد 20, 1401
ویزای شینگن ویزای شینگن

اگر شما هم جزو کسانی هستید که اصطلاح ویزای شینگن را بارها شنیده اید ولی اطلاعاتی درباره آن ندارید، و نمیدانید که شرایط اخذ این ویزا چگونه است با ما همراه شوید تا در ادامه این مقاله اطلاعات فراوانی درباره این ویزا کسب کنید.

 

شینگن چیست؟ 

شینگن معاهده ای است که در ۲۶ کشور اروپایی وجود دارد و قانون کنترل گذرنامه برای شهروندان این ۲۶ کشوری را حذف کرده است. ویزای شینگن برای ورود به حوزه شینگن صادر میشود. کشورهای محدوده شینگن شامل 26 کشور از 28 کشور عضو اتحاده اروپا است. ایرانیان برای ورود به حوزه شینگن باید از یکی از کشورهای عضو معاهده شینگن مجوز ورود دریافت کنند که این مجوز همان ویزای شینگن است.

 

 

انواع ویزای شینگن

انواع مختلفی از ویزای شینگن اروپا وجود دارد که با توجه به ویژگی های خاصی که دارند تعریف می شوند. با توجه به اهداف سفر یکی از انواع ویزای نوع a ،b ،c , و یا d  برای شما صادر می شود.

 

ویزای شینگن نوع A

دریافت ویزای نوع A این اجازه را به شما میدهد که از فرودگاه های حوزه شینگن استفاده کرده و به کشوری خارج از حوزه شینگن سفر کنید.به عبارتی ویزای نوع A شینگن تنها اجازه استفاده از فرودگاه های محدوده شینگن را به شما می دهد.

 

ویزای  شینگن نوع B

بواسطه این ویزا شما میتونید تا سقف 5 روز از خاک کشوری در محدوده شینگن اروپا عبور کنید. در واقع ویزای نوع B ویزای ترانزیتی به شمار می آید.

 

ویزای شینگن  نوع C

ویزای شینگن کوتاه مدتی ست که برای مقاصد توریستی استفاده می شود. عموما اغلب ایرانیان از این ویزای شینگن نوع  C استفاده می کنند.

 

ویزای شینگن نوع D

ویزایی که تاجرین و بازگانان استفاده می کنند ویزای شینگن نوع D می باشد. این اشخاص با اشتفاده از ویزای نوع Dشینگن اروپا سالیانه چندین مرتبه می توانند به محدوده کشورهای شینگن اروپا ورود کنند.

 

ویزای شینگن مولتیپل یا بلند مدت

ویزای شینگن به دو صورت یک بار ورود و چند بار ورود صادر میشود. به حالت چند بار ورود multiple entry یا ویزای شینگن مالتی یا ویزای شینگن مولتیپل یا ویزای شینگن مولتی پل نیز میگویند.

 

 

تاریخچه ویزای شینگن

تاریخچه ابداع ویزای شینگن به سال های انتهایی جنگ جهانی دوم باز می گردد؛ یعنی در حدود دهه ۶۰ میلادی که در ابتدا چهار کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ که در مجموعه کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند، تصمیم به امضای یک تفاهم نامه برای رفت و آمد بین مرز های یکدیگر گرفتند. با توجه به کارایی و جذابیت این معاهده بعد از ۲۷ سال کشورهای اروپایی نیز به اجرای چنین تصمیمی پرداختند و در سال ۱۹۸۴ آلمان و فرانسه نیز برای اولین بار در اروپا به اجرای این عهدنامه روی آوردند.

سرانجام در سال ۱۹۸۴ کشور های عضو اتاحادیه اورپا در منطقه ای به نام شینگن در کشور لوزامبورگ پیمان شینگن را برای ۵ کشور فرانسه، آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوزامبورگ به امضا رساندند. بر اساس این پیمان سفر بین مرز های این ۵ کشور آزاد شد و فعالیت های بین آنها دارای روند تازه ای شد.

درحال حاضر اما ۲۶ کشور عضو این معاهده هستند و اعضای آن همگی در لیست کشورهای اروپا قرار دارند، البته به جز ۳ کشور سوئیس، نروژ و ایسلند. البته این تصور که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این معاهده قرار داشته باشند نیز درست نیست. برای مثال ایرلند و بریتانیا در لیست کشور های ویزای شینگن قرار ندارند.  

 

چه کسانی نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند؟

ویزای شینگن معمولا برای افرادی صادر می شود که غیر اروپایی هستند و قصد سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند.  همچنین کشورهای موجود در لیست حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کراواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی نیز نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند.

بطورکلی منطقه شینگن شامل حوزه ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو در اتحادیه اروپا؛ یعنی کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سویس؛ می شود. البته بد نیست بدانید که بلغارستان، کراواسی، قبرس و رومانی هنوز بصورت رسمی عضوی از شینگن نیستند اما برای اخذ ویزای این کشور های باید مطابق با نحوه دریافت ویزای شیگن عمل کرد.

 

 

برخی نکات مهم و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

از جمله مدارکی که حتما برای دریافت ویزای شینگن باید تهیه کرده باشید، موارد زیر را می توانیم معرفی کنیم:

- فرم درخواست ویزا که از سایت سفارت قابل دانلود است، باید به طور کامل پر شود و در قسمت تعیین شده توسط فرد امضا شود.

- یک عکس پاسپورتی که باید به فرم پیوست شود. عکس باید به تازگی گرفته شده باشد و دارای زمینه روشن باشد.

- پاسپورت فرد با حداقل دو برگه سفید، برای سه ماه قبل از عزیمت اعتبار داشته باشد؛ گرفتن کپی از تمامی ویزاهای گرفته شده قبلی الزامی است.

- برگه رزرو یا خرید بلیط پرواز خارجی؛ که تاریخ پرواز رفت به کشور شنگن و خروج از آن با فرصت تعیین شده ویزا همخوانی داشته باشد. در صورت نبود دعوتنامه حتما باید برگه رزرو هتل هم موجود باشد.

- بیمه درمانی تهیه شده برای ویزای شینگن

- مدرکی دال بر محل اقامت فرد در مدت زمانی که در کشور شنگن اقامت دارد.

- مدارک لازم برای تایید تمکن مالی در زمان اقامت.

- گردش سه ماهه پیشین حساب فرد درخواست دهنده.

- مدارک دال بر شاغل بودن فرد و ارائه فیش حقوقی.

- در مواقعی که سفر به منظور امور کاری انجام می‌پذیرد، نامه‌ای مهر و موم شده از طرف شرکت فرد درخواست کننده که در آن قصد سفر به کشور شنگن شرح داده شده است الزامی است. همچنین نامه شرکت میزبان که گواهی بر همکاری با شرکت و دعوت از شخص درخواست کننده است هم باید به سفارت داده شود.

- در صورتی که ویزا از نوع تحصیلی است باید نامه دانشگاه مورد نظر نیز پیوست شود.

- اگر ویزا از نوع کاری است، باید دعوتنامه کاری یا مدارکی که کاری بودن سفر را نشان دهد نیز پیوست شود.

  

 

هزینه های مرسوم در اخذ ویزای شینگن

در اخذ ویزای شینگن نیز نیاز به پرداخت برخی هزینه ها دارید و بیاد داشته باشید که قابل استرداد هم نیست! حتی اگر ویزای شما صادر نشود! میزان قیمت ویزای شینگن بر اساس متغییرهایی مانند سن و کشور انتخابی شما دارای تغییر است. همچنین هزینه ها بر اساس یورو محاسبه می شوند. برای مثال ویزای ترانزیت فرودگاهی در حدود ۶۰ یورو است، ویزای اقامت کوتاه و کمتر از ۹۰ روز در حدود ۶۰ یورو و روادید اقامت طولانی شینگن در حدود ۹۹ یورو است. امکان اطلاع از قیمت بلیط پروازهای خارجی و یا خرید بلیط هواپیما نیز در سایت سامتیک برای شما فراهم شده است و می توانید به خرید و یا رزرو بلیط هواپیما برای اخذ ویزای شینگن بپردازید.

همچنین بیا داشته باشید همه افرادی که اقدام به دریافت ویزای شینگن می کنند، باید از کشور درخواست کننده یک بیمه هم درخواست کنند. بیمه خریداری شده باید در تمام کشورهای حوزه شینگن اعتبار داشته باشد و در تمام مدت سفر شما نیز معتبر باقی بماند تا در صورت بروز اتفاقات؛ پشتوانه شما باشد. حداقل مبلغ تعریف شده برای بیمه ویزای شینگن در حدود ۳۰ یورو است. خالی از لطف نیست اگر اطلاعات خود را در مورد ارز مسافرتی و قوانین آن نیز کامل تر کنید.

  

چه کشورهایی راحتتر ویزای شینگن می دهند؟

بر اساس اطلاعات موجود کشورهای توریست پذیر برای تمامی کشورها و ایران، شرایط راحتتری را برای اخذ ویزای شینگن فراهم کرده اند. و برای کشور هایی که در حوزه اروپای شرقی قرار دارند، اخذ ویزای شینگن کمی دشوار تر است. کشورهایی مانند مجارستان. این اطلاعات البته بر اساس آخرین بررسی و گزارش اکونومیست در سال ۲۰۱۱ است و بر اساس نتایج آن کشورهایی مانند فرانسه، بیشترین ویزای شینگن را در اختیار مخاطبین قرار داده اند.

  

 

مدارک مورد نیاز برای اخد ویزای شینگن

بطور کلی مدارکی که برای اخذ این ویزا نیاز است در تمامی کشورهای عوض شینکن یکسان است و ممکن است فقط در برخی جزئیات باهم تفاوت داشته باشند. مدارکی که در ادامه معرفی شده اند همیشه برای اخذ ویزای شینگن ثابت اند و بهتر است قبل از دریافت حتما به تهیه و تکمیل آنها بپردازید:

- فرم تکمیل شده درخواست ویزا

- ترجمه رسمی شناسنامه ایرانی با فتوکپی از تمام صفحات

- کپی گذرنامه

- سه قطعه عکس رنگی

-اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

- پرینت حساب بانکی

- بیمه

- بلیط هواپیمای رفت و برگشت

- دعوت نامه

  

سوالات مرسوم در فرایند مصاحبه اخذ ویزای شینگن

برای اخذ ویزای شینگن شما باید فرایند مصاحبه در سفارت کشور مورد نظر را نیز پشت سر بگذارید. از جمله پرکاربردترین سوالات که همیشه در فرایند مصاحبه وجود دارد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

- قصد سفر به کدام کشورهای اتحادیه‌ی شینگن را دارید؟

- آیا از اعضای خانواده، آشنایان، دوستان یا فامیل‌های خود کسی را در کشورهای عضو شینگن دارید؟

-هدف از سفرتان چیست؟

- هزینه سفر شما بر عهده‌ کیست؟

-آیا ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، چه مدت است که ازدواج کرده‌اید؟ شغل همسرتان چیست؟

- آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سالشان است و چه می‌ کنند؟

- اقامتتان برای چه مدت به طول خواهد انجامید؟

- محل اقامتتان کجا خواهد بود؟

- وضعیت سواد و تحصیلی‌تان چگونه است؟

- در چه شرکتی مشغول به کار هستید؟

- کار شرکت و خودتان چیست؟

-درآمد و حقوقتان چقدر است؟

- آیا در طول سفرتان، کسی در محل کارتان جایگزین شما خواهد شد؟

- آیا تاکنون به کشورهای دیگر سفر کرده‌اید؟

- از کجا مطمئن باشیم که به وطن خود باز خواهید گشت؟

  

 

نکات ضروری

در ادامه و به عنوان بخش پایانی این مقاله؛ توجه شما را به برخی نکات مهم جلب می کنیم که دانستن این موارد کار شما را در اخذ ویزای شینگن آسوده تر می کند:

- تمامی مراحل درخواست و اخذ ویزای شینگن در کنسولگری‌ ها و سفارت‌های کشورهای این پیمان، قابل اجرا و پیگیری است.

- تمامی مدارک مورد نیاز هر سفارت باید به صورت تمام و کمال ارائه شود.

- مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد متقاصی و کشور صادرکننده‌ ویزا متفاوت باشد. لذا به طوری کلی بهتر است به سفارت و بخش توریستی آن کشور مراجعه شود.

- کلیه مدارک ترجمه‌ شده نیاز به مهر دادگستری دارند. این کار معمولا توسط دارالترجمه‌ ها پس از ترجمه‌ مدارک، انجام می‌ شود.

- تمام هزینه‌ هایی که برای درخواست و اخذ ویزا صورت می‌ گیرد، غیرقابل برگشت است.

- درخواست ویزا می‌ تواند تا ۴ ماه زودتر از زمان مسافرت انجام گیرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 22 اسفند 1397 09:37
مهدی خسروی

مهندس سخت افزار و شبکه های کامپیوتری. طراحی وب و برنامه نویسی به زبان های مختلف کامپیوتری. همچنین از علاقه مندی های اصلی من مسافرت، آهنگ سازی، گیتار و سازهای موسیقی است!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.